Ibalgin®

História značky IBALGIN®

Ibuprofen objavil profesor Stewart Adams v laboratóriách spoločnosti Boots v roku 1961. Profesor Adams od roku 1953 hľadal látku na liečbu reumatoidnej artritídy, ktorá má podobnú účinnosť ako kyselina acetylsalicylová. Cieľom bolo nájsť liek na liečbu tohto veľmi bolestivého ochorenia, ktorý by nepatril do skupiny kortikosteroidov, mal novú chemickú štruktúru a zároveň bol dobre znášaný, najmä tráviacim traktom.
Ibuprofen bol patentovaný v roku 1964. Najprv sa predával ako liek na liečbu reumatoidnej artritídy. Od roku 1983 bol vo Veľkej Británii a od roku 1984 v USA vďaka veľmi dobrej účinnosti a priaznivému bezpečnostnému profilu uvoľnený do voľného predaja.


V 80. rokoch sa do výroby ibuprofenu zapojilo aj Československo. Vysoká škola chemicko-technologická spolu so Spolanou Neratovice vypracovala laboratórnu i prevádzkovú metódu syntézy ibuprofenu. V tom čase sa začala aj výroba lieku s obsahom ibuprofenu v závode v Prahe - Dolných Měcholupoch. Generický ibuprofen sa v Prahe vyrába dodnes a je známy pod názvom Ibalgin® 400.

Súčasnosť

Voľnopredajné lieky značky IBALGIN® dnes ponúkajú širokú škálu prípravkov na rôzne druhy bolestí, v rôznych liekových formách (tablety, tobolky, suspenzia, gél, krém) pre širokú vekovú skupinu (dojčatá, deti, dospelí).

Pred použitím liekov značky IBALGIN® čítajte pozorne príbalový leták. Nájdete v ňom vymenované všetky prípadné nežiaduce účinky. Príbalový leták informuje aj o vzájomnom pôsobení s inými liečivými prípravkami. Ďalej uvádza choroby či stavy, pri ktorých nie je možné liečivé prípravky značky IBALGIN® užívať.

Ibuprofén – prvá voľba pri liečbe bolesti

Všeobecne platí, že mierne akútne bolesti (najčastejšie bolesti chrbta, kĺbov, hlavy či menštruačné a pod.) si väčšinou pacienti liečia sami a volia pritom voľne predajné analgetiká. Najčastejšie používanými liekmi proti bolesti sú tie, ktoré obsahujú účinnú látku ibuprofen. Ide napríklad o lieky značky IBALGIN®, ktoré sú vyhľadávané pre úľavu od širokej škály nepríjemných stavov ...
Viac informácií