Bolesť chrbta – ako na ňu, liečba, cviky.

Bolesti chrbta sú jednou z najčastejších príčin
obmedzenia pracovnej schopnosti a fyzickej
aktivity človeka.

#pozitívneprotibolesti
?

BOLESŤ CHRBTA – PREČO CHRBÁT BOLÍ

Bolesti chrbta sú jednou z najčastejších príčin obmedzenia pracovnej schopnosti a fyzickej aktivity človeka. Dôvody treba hľadať predovšetkým v súčasnom životnom štýle, ktorý sa spája s jednostranným dlhodobým preťažovaním, statickou prácou a minimom pohybu. Bolesťou chrbta trpí 15 – 45 % populácie, najčastejšie ide o bolesť v oblasti bedrovej chrbtice.

Treba odlíšiť prosté bolesti chrbta (akútne krčné, hrudné a bedrové blokády) od potenciálne ohrozujúcich stavov, keď dochádza k dráždeniu nervových štruktúr. Alarmujúce sú neustupujúce kruté bolesti chrbta, recidivujúce ťažké blokády chrbta, bolesti vyžarujúce do končatín a prstov, poruchy citlivosti a chôdze.

Bolesťou chrbta trpí >45 % populácie
ČO NA BOLESŤ CHRBTA

ČO NA BOLESŤ CHRBTA

Dobrou správou je, že akútne prosté bolesti majú väčšinou nekomplikovaný priebeh. Odznejú buď spontánne, alebo je možné ich zmierniť liečbou do 2 – 4 týždňov od vzniku. A čo konkrétne pomáha na bolesť chrbta? Krátkodobý pokoj na lôžku, na prechodný čas taktiež krčný golier. Zároveň treba upraviť celkový pohybový režim. Hneď ako bolesti mierne poľavia, človek sa môže zapojiť do bežných denných aktivít. Postupne by mal zvyšovať intenzitu záťaže a vynechať iba činnosti, ktoré bolesti zvyšujú.

LIEKY NA BOLESŤ CHRBTA

Pri výrazných ťažkostiach, ktoré chorého značne obmedzujú, môže siahnuť po liekoch a ďalších prípravkoch určených na tlmenie bolesti chrbta. Existujú topické liekové formy (krémy a gély), formy so systémovým účinkom (tablety proti bolesti) a ďalšie prípravky (napr. náplasti proti bolesti). Niektoré analgeticky pôsobiace topické liekové formy (krémy a gély) je možné s cieľom zvýšiť analgetický účinok kombinovať s formami so systémovým účinkom (tablety proti bolesti) s rovnakou účinnou látkou.

KRÉMY NA BOLESŤ CHRBTA

Vhodné na bolesť chrbta sú krémy a gély s analgetickým účinkom. Aplikovať sa dá napr. Ibalgin krém obsahujúci liečivú látku ibuprofén, ktorá sa po aplikácii dobre vstrebáva do podkožných tkanív. Na postihnuté miesto sa nanáša 3- až 4-krát denne 4 – 10 cm dlhý prúžok krému, ktorý sa zľahka vtiera do pokožky. Druhým variantom lieku môže byť krém Ibalgin DUO EFFECT. Ten okrem ibuprofénu obsahuje navyše heparinoid S. Táto liečivá látka lokálne znižuje zrážavosť krvi a urýchľuje vstrebávanie opuchu a krvného výronu. Na postihnuté miesto a jeho okolie sa nanáša 2- až 3-krát denne asi 1 mm hrubá vrstva krému, ktorá sa opäť zľahka votrie do pokožky.

GÉLY NA BOLESŤ CHRBTA

Gély sú vhodným prípravkom na lokálnu liečbu bolesti. Ibalgin gel s obsahom ibuprofénu má chladivý účinok, zbavuje bolesti, zmenšuje opuchy a skracuje čas návratu k normálnej funkcii. Aplikuje sa dospelým (vrátane starších pacientov) a dospievajúcim od 12 rokov, ktorým sa na postihnuté miesto 3- až 4-krát denne v časových odstupoch 3 – 4 hodiny nanáša 4 – 10 cm dlhý prúžok gélu, ktorý sa zľahka vtiera do pokožky.

TABLETY NA BOLESŤ CHRBTA

Pri silných bolestiach chrbta je vhodné lokálnu liečbu doplniť tabletami či kapsulami s obsahom ibuprofénu. Klasické ružové tablety Ibalgin® 400 zmierňujú bolesti a zápaly rôzneho pôvodu. Sú určené dospelým a dospievajúcim od 12 rokov, ktorí užívajú 3× denne 1 tabletu v minimálnom časovom odstupe 4 hodiny. Ďalšou voľbou môže byť Ibalgin® Rapidcaps 400 mg, mäkké kapsuly obsahujúci ibuprofén v tekutej forme. Ružové mäkké kapsuly sa po užití ľahko rozkladajú a okamžite uvoľňujú účinnú látku. Tá sa rýchlo vstrebáva do krvného obehu, a vďaka tomu sa rýchlo dostane k miestu bolesti. Tablety Ibalgin Rapidcaps 400 mg môžu užívať dospelí a dospievajúci od 12 rokov veku (od 40 kg telesnej hmotnosti), a to až 3× denne jednu kapsulu po 4 hodinách.

ODSTRÁNENIE BOLESTÍ CHRBTA CVIČENÍM

Bolesti chrbta veľmi často spôsobuje znížená funkcia hlbokého stabilizačného systému (tzv. stred tela, HSS), ktorého úlohou je zaistiť správne držanie tela. Správne fungovanie je dôležité nielen pri športe a namáhavej fyzickej práci, ale aj pri bežných denných aktivitách, ako je chôdza alebo sedenie v kancelárii.

Ak hlboký stabilizačný systém dostatočne nepracuje, jeho funkciu preberajú svaly povrchové, ktoré však na to nie sú prispôsobené. Povrchové svalstvo síce vypomáhať môže, ale po nejakom čase dodatočnú záťaž prestane zvládať, čo sa prejaví práve bolesťami chrbta.

Dobrou správou je, že hlboký stabilizačný systém sa dá posilňovať jednoduchými cvikmi, ktoré každý zvládne doma aj v kancelárii. Cvičiť by sa mali každý deň niekoľko desiatok minút. Všeobecne platí, že každá hodina v práci by mala byť preložená aspoň 5 minútami cvičenia, ponaťahovania alebo prejdenia sa.

hodina v práci = 5 minút cvičenia
(pretiahnutia)
CVIKY NA BOLESTI CHRBTA

CVIKY NA BOLESTI CHRBTA

Na predchádzanie a odstránenie bolestí chrbta je nutné chrbtové svaly správne ponaťahovať a posilňovať. Cvičenie musí byť pravidelné (ideálne 2× denne aspoň 10 minút), vykonávané pomaly, ťahom, nie švihom. Každý cvik sa opakuje 5× až 10× s krátkou pauzou. Dôležité je správne dýchanie a vždy treba myslieť na to, že cvičenie by bolesti malo zbavovať, nie ju prehlbovať.

Vykonávajte:

  • Ponaťahovanie šijového svalstva
  • Ponaťahovanie svalov v okolí chrbtice
  • Ponaťahovanie prsného svalstva
  • Cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice
  • Cviky na uvoľnenie hrudnej chrbtice
  • Cviky na uvoľnenie bedrovej chrbtice

JOGA PROTI BOLESTIAM CHRBTA

Bolesť chrbta je jedným z dôvodov, ktorý mnoho ľudí privedie k joge. Ide o komplexné cvičenie, pri ktorom sa svaly príjemne ponaťahujú, spevnia tak tie vonkajšie, ako aj tie vnútorné, upokojí sa myseľ a uvoľní celé telo. Ak má byť cvičenie jogy účinné, je nutné dbať na pravidelnosť a mať trpezlivosť – výsledky sa časom dostavia.