Bolesť svalov
– Ako si uľaviť od bolesti
.

Najčastejšou príčinou, prečo nás svaly bolia, je fyzická námaha.

#pozitívneprotibolesti
?

PREČO SVALY BOLIA

Bolesť svalov (odborne myalgia) je dnes častým problémom. Vzniká z rôznych príčin a podľa toho sa taktiež líši liečba. Aké sú teda dôvody bolestí svalov?

BOLESŤ SVALOV PO FYZICKEJ NÁMAHE

Najčastejšou príčinou, prečo nás svaly bolia, je fyzická námaha. Dochádza počas nej k preťaženiu svalovej sústavy, ktoré sa prejavuje únavou a práve bolesťou svalov. Unavené a vyčerpané svaly majú sklon k trasu a kŕčom.

Skôr sa predpokladalo, že tento stav je následkom nahromadenia kyseliny mliečnej, ktorá sa do svalov vylučuje pri intenzívnom pohybe. Dnes už vieme, že počas veľkej fyzickej námahy dochádza zároveň k nepatrným poraneniam svalových vlákien a bolesť svalov spôsobuje zaceľovanie týchto drobných trhliniek. Bolestivý stav môže trvať niekoľko dní až týždeň. Nie je nebezpečný, ale znepríjemňuje pohyb a je znakom toho, že si svaly potrebujú odpočinúť a zregenerovať.

Treba zohľadniť aj vek – po 40. roku veku nastáva postupné starnutie šliach, úponov a väzov. Častejšie teda dochádza k ich preťaženiu po fyzickej námahe. A to aj u ľudí, ktorí zaťažujú svaly stále rovnakou intenzitou.

Bolesti svalov z preťaženia sa môžu prejaviť na rukách, na nohách alebo napríklad v oblasti šije a krku.

Vo veku od 40 tich rokov nastáva starnutie šliach,
úponov a väzov
BOLESŤ SVALOV

BOLESŤ SVALOV NA NOHÁCH

Bolesti svalov na nohách sa objavujú tak u ľudí, ktorí majú pohybu málo, ako u športovcov, ktorí preťažujú stále rovnaké svalové partie. Svaly na nohách sú viac namáhané taktiež pri dlhodobom vedení auta alebo dlhšom sedení s nohou cez nohu.

Najčastejšími prejavmi preťaženia sú potom bolesti svalov na stehnách. Práve stehná bývajú pri športe a fyzicky náročnejších činnostiach namáhané najčastejšie. Obvykle sa môžete stretávať taktiež s bolesťami svalov v oblasti predkolenia, zadku alebo lýtok.

BOLESŤ SVALOV NA RUKÁCH

Jednostranné preťažovanie určitých svalov na rukách (napríklad pri práci na počítači, hre na hudobnom nástroji, manuálnej práci) môže postupne prejsť do nepríjemných ťažkostí, bolestí svalov na rukách.

BOLESŤ SVALOV NA KRKU

Zlé držanie tela, konkrétne krčnej chrbtice a ramien, vedie k preťažovaniu jednej skupiny svalov a oslabovaniu inej. Dôsledkom sú potom bolesti objavujúce sa najmä po dlhom sedení v lavici alebo práci za počítačom. Ponaťahovanie boľavej oblasti a masáž síce prinesú krátkodobú úľavu, avšak z dlhodobého hľadiska sa problémy iba prehlbujú. Na toto preťaženie potom reagujú aj ostatné mäkké tkanivá a môžu sa objaviť aj ďalšie problémy, ako sú napríklad:

  • Bolesť hlavy
  • Bolesť očí
  • Tŕpnutie a bolesť rúk
  • Hučanie v ušiach, závraty

BOLESŤ SVALOV SÚVISIACA S CHOROBOU

Bolesti svalov a kĺbov, spolu s horúčkou a celkovou únavou, sprevádzajú taktiež vírusové infekcie, ako je napríklad chrípka. S tým, ako sa v čase zlepšuje stav chorého, tieto bolesti postupne miznú. Ich liečba teda neprebieha izolovane, ale je súčasťou celkovej liečby vírusového ochorenia. Tá väčšinou spočíva predovšetkým v uľavovaní od príznakov, ktoré infekciu sprevádzajú. Vhodné sú napríklad lieky obsahujúce ibuprofén, ktorý okrem toho, že zníži horúčku, pomôže zmierniť práve bolesti svalov a kĺbov.

Bolesti svalov sa objavujú aj pri bakteriálnych infekciách, ako sú borelióza, tetanus či niektoré tropické horúčkové choroby. A ďalej tiež pri nakazení parazitmi (napr. svalovec, pásomnica, toxoplazma a ďalšie). Liečba týchto ochorení však patrí do rúk odborníka.

Bolesti svalov môžu taktiež vzniknúť ako nežiaduci účinok užívania niektorých liekov.

AKO BOLESTIAM SVALOV PREDCHÁDZAŤ

Ak plánujete väčšiu fyzickú záťaž alebo športový výkon, mali by ste venovať dostatočný čas zahriatiu svalov pred výkonom, inak sú svaly náchylnejšie na zranenia. Na zahriatie stačí krátky beh či skákanie na mieste alebo akákoľvek aktivita, ktorá svaly prekrví a zvýši tepovú frekvenciu. Rovnakú pozornosť by ste mali venovať svalom taktiež po skončení výkonu, aby došlo k ich uvoľneniu. Znovu postačí chvíľka na ponaťahovanie pomocou cvikov, ktoré uvoľnia svalové napätie.

VŠEOBECNÉ RADY, AKO ZMIERNIŤ BOLESŤ SVALOV

Ak však k bolestivým stavom napriek tomu dôjde, je možné okrem použitia liekov proti bolesti vyskúšať taktiež rôzne regeneračné techniky, ako sú:

  • sauna
  • striedanie teplej a studenej sprchy
  • masáž
  • miernejší pohybový režim a jemné ponaťahovanie svalov

AKO SI UĽAVIŤ OD BOLESTI SVALOV?

Liečba bolesti svalov spočíva predovšetkým v zistení jej príčiny. V prípade bolestí majúcich súvislosť s iným ochorením či užívaním lieku musí byť liečba celková a mala by byť konzultovaná s ošetrujúcim lekárom.

GÉL NA BOLESŤ SVALOV

Ibalgin® gel sa používa na lokálnu liečbu bolestivých poúrazových stavov a následkov športových úrazov, ako sú poúrazový zápal svalov, šliach, väzov a kĺbov, poranenie mäkkých častí kĺbov a pomliaždenie. Má chladivý účinok, pomáha potlačiť bolesť, znížiť opuch a tlmiť zápal. Na postihnuté miesto sa zľahka votrie 4 – 10 cm dlhý prúžok gélu niekoľkokrát denne s odstupom aspoň 3 – 4 hodín. Po nanesení gélu je nutné umyť si ruky, ak na nich nie sú práve ošetrované miesta.

KRÉMY NA BOLESŤ SVALOV

Ibalgin® krém potlačuje bolesť, znižuje opuch a tlmí zápal a bolesť pri poúrazových stavoch a následkoch športových úrazov. Používa sa na liečbu bolestivých poúrazových zápalov šliach, väzov, svalov a kĺbov, pri pomliaždení a pri podvrtnutí kĺbu alebo poranení jeho mäkkých častí. Na postihnuté miesto sa 3- až 4-krát denne nanesie 4 – 10 cm dlhý prúžok krému, ktorý sa zľahka vmasíruje do pokožky.

Ibalgin® DUO EFFECT obsahuje kombináciu liečivých látok ibuprofén a heparinoid S. Zatiaľ čo ibuprofén potlačuje bolesť a zmierňuje zápal a opuch v postihnutej oblasti, heparinoid S znižuje zrážavosť krvi v mieste aplikácie. Zabraňuje tak tvorbe krvných zrazenín a urýchľuje vstrebávanie krvných výronov. Znižuje taktiež tvorbu opuchov a pôsobí protizápalovo. Na postihnuté miesto a do jeho okolia sa vmasíruje 2- až 3-krát denne tenká vrstva krému, čo sa zopakuje po 4 – 5 hodinách.

Krémy s obsahom ibuprofénu sú určené dospelým a deťom od 12 rokov a sú vhodné aj pri celkovej liečbe tabletami s obsahom ibuprofénu. Pri rozsiahlych a bolestivých krvných výronoch sa môže spočiatku miesto ošetrené krémom prekryť nepriedušným obväzom. Bez porady s lekárom by sa nemali používať dlhšie než 2 týždne.

PERORÁLNE LIEKY NA BOLESŤ SVALOV

Ibalgin® 400 vďaka účinnej látke ibuprofén pomáha zmierniť bolesť rôzneho pôvodu, ako je bolesť svalov a kĺbov, ale taktiež bolesť chrbta, hlavy či zubov. Ružové tablety sú určené dospelým a deťom od 12 rokov, ktorí užívajú 3× denne 1 tabletu v minimálnom časovom odstupe 4 hodiny.

Ibalgin® Rapidcaps 400 mg, mäkké kapsuly obsahujú ibuprofén v tekutej forme. Mäkké ružové kapsuly sa v tele ľahko rozkladajú a okamžite uvoľňujú účinnú látku. Tá sa rýchlejšie vstrebáva do krvného obehu, a vďaka tomu sa rýchlo dostane k miestu bolesti. Kapsula sa užíva po 4 hodinách až 3× denne, dĺžka účinku proti bolesti je až 8 hodín.