Bolesť kĺbov
– prečo kĺby bolia a ako sa bolesti zbaviť.

Bolesti kĺbov sú jedným z najčastejších
dôvodov návštevy lekára. Postihujú nielen
seniorov, ale aj mladých ľudí.

#pozitívneprotibolesti
?

BOLESŤ KĹBOV – PREJAVY,
PRÍČINY, LIEČBA

Bolesti kĺbov sú jedným z najčastejších dôvodov návštevy lekára. Postihujú nielen seniorov, ale aj mladých ľudí. Môžu byť príznakom viacerých chorôb – pre stanovenie spôsobu liečby je preto kľúčové rozoznať základné ochorenie.

Bolesť kĺbov môže mať rýchly začiatok a často sa objaviť pri plnom zdraví. Ďalším variantom je pozvoľný nástup a rozvoj bolesti v priebehu týždňov až mesiacov. Či tak, či onak, nástup bolesti je možným ukazovateľom určitého ochorenia.

V prípade bolesti kĺbov sa ďalej rozlišuje, či je pokojová, alebo ponámahová a či sa prejavuje nepretržite, občasne či s premenlivou intenzitou v priebehu času.

Bolesťou chrbta trpí >45 % populácie
PRÍČINY BOLESTI KĹBOV

PRÍČINY BOLESTI KĹBOV

Podľa pôvodu je možné bolesti kĺbov rozdeliť na vrodené a získané. Medzi najčastejšie získané príčiny bolesti kĺbov patria:

  • úraz
  • degeneratívne choroby (napr. osteoartróza)
  • zápal (napr. artritída)
  • infekcia (napr. chrípka, borelióza)
  • metabolické poruchy (napr. dna)

OSTEOARTRÓZA

Medzi najčastejšie ochorenia, ktoré spôsobujú bolesť kĺbov, patrí osteoartróza, známa taktiež ako artróza. Na jej vzniku sa podieľajú genetické predispozície, prekonané infekcie, zápaly alebo taktiež úrazy a preťažovanie kĺbov v dôsledku nadváhy či jednostrannej práce.

Ide o chronické degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje viac ženy, než mužov. Môže sa prejaviť na kolenách, bedrách či na rukách. Najmä ženy vo vyššom veku často trpia osteoartrózou rúk, keď ich trápia bolestivé opuchy kĺbov na rukách alebo deformity kĺbov na palci či prstoch.

Najprv sa artróza prejavuje typickou štartovacou bolesťou kĺbov a stuhnutosťou zrána alebo po dlhšom sedení, je možné ju však celkom jednoducho rozchodiť. Problém vzniká v chrupavke, ktorá sa postupne stenčuje. Pri pohybe tak v kĺbe dochádza k väčšiemu treniu kostí a vznikajú tu výrastky. Následkom toho potom kĺby pri pohybe bolia. V neskoršom štádiu sa bolesť objavuje aj v pokoji a v noci.

Prejavy osteoartrózy

  • bolesť kĺbov
  • stuhnutosť
  • obmedzená hybnosť
  • nestabilita
  • bolestivé opuchy
  • deformity na kĺboch rúk

Liečba osteoartrózy

Lieky používané na liečbu artrózy pomáhajú predovšetkým uľaviť od príznakov – teda potlačujú zápal a bolesť kĺbov a ďalej spomaľujú postup choroby. Liečbu je možné doplniť taktiež niektorými doplnkami stravy. Správny výber liekov treba konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom.

Na zmiernenie príznakov osteoartrózy sa využívajú taktiež nefarmakologické postupy, ako sú úprava životosprávy, redukcia hmotnosti, nosenie ortopedických a podporných pomôcok. Pomáha taktiež vodoliečba, elektroliečba a rehabilitácia.

REUMATOIDNÁ ARTRITÍDA

Reumatoidná artritída, známa tiež ako artritída či reuma, začína väčšinou pomaly. Medzi prvé príznaky patria bolesti a následne aj opuchy niektorých kĺbov. Podobne ako v prípade osteoartrózy trpia aj artritídou väčšinou ženy, a to v ktoromkoľvek veku.

Príznaky reumatoidnej artritídy
V neskoršom štádiu je typické symetrické postihnutie rovnakých kĺbov na oboch stranách tela, ktoré sa prejavuje najčastejšie ako bolesť a opuchy zápästia a bolesť malých kĺbov na ruke. Bolesti sú horšie ráno a sprevádza ich typická stuhnutosť, kĺby sú opuchnuté, prehriate a citlivé na dotyk. Práve tzv. zápalový charakter bolesti odlišuje artritídu od osteoartrózy.

Reumatoidnú artritídu sprevádzajú taktiež ďalšie príznaky – únava, zvýšená teplota, nechutenstvo. Typický je slabý stisk ruky.

LIEČBA REUMATOIDNEJ ARTRITÍDY
Základným predpokladom liečby artritídy je včasná návšteva lekára, ktorý stanoví diagnózu na základe fyzikálneho vyšetrenia, röntgenového nálezu a krvného testu.

Liečba reumatoidnej artritídy spočíva v úľave od jej príznakov a spomaľovaní nevratného poškodenia kĺbov. Pacienti na začiatku liečby užívajú kortikoidy a lieky na zmiernenie prebiehajúceho zápalu a bolesti kĺbov z radu tzv. nesteroidných antireumatík, napr. tie s obsahom ibuprofénu. Dôležitá je zároveň rehabilitácia a fyzikálna liečba – ultrazvuk, kryoterapia, vírivé a bylinné kúpele. Pri liečbe reumatoidnej artritídy sa treba riadiť pokynmi a odporúčaniami odborného lekára.

Reumatoidná artritída tiež zvyšuje riziko srdcovo-cievnych chorôb. Obzvlášť pacienti s vysokým tlakom, vysokým cholesterolom a fajčiari by mali byť pravidelne kontrolovaní a liečení.

ĎALŠIE CHOROBY PREJAVUJÚCE SO BOLESŤOU V KĹBOCH

Medzi ďalšie chronické zápalové kĺbové choroby s podobnými prejavmi aj liečbou ako reumatoidná artritída patria napríklad ešte:

  • Bechterevova choroba
  • Systémový lupus
  • Psoriatická artritída

ČO POMÁHA NA BOLESŤ
KĹBOV?

Keďže bolesť kĺbov môže mať rôzny pôvod, je možné vhodnú liečbu začať až po stanovení presnej diagnózy. Dobré výsledky väčšinou prináša komplexná liečba, ktorú tvorí farmakologická aj nefarmakologická terapia.

K úľave od bolesti je možné užiť okrem liekov, ktoré predpíše ortopéd či reumatológ, taktiež niektoré oľnopredajné lieky. Najširšie použitie v liečbe bolestí kĺbov majú nesteroidné antireumatiká, napríklad s obsahom ibuprofénu.

Z nefarmakologických postupov sa odporúča najmä pravidelný pohyb a cvičenie, rôzne rehabilitačné postupy, ale taktiež používanie ortopedických pomôcok, ortéz či fixácia postihnutých kĺbov.

Odporúčame
pravidelný pohyb
a cvičenie, rôzne rehabilitačné
postupy
PERORÁLNE LIEKY PROTI BOLESTI KĹBOV

PERORÁLNE LIEKY PROTI BOLESTI KĹBOV

  • Ibalgin® 400 zmierňuje bolesť rôzneho pôvodu, ako je bolesť kĺbov a svalov, chrbta, hlavy alebo zubov, a môžu ho užívať dospelí a dospievajúci od 12 rokov. Užíva sa 3-krát denne 1 tableta. Minimálny časový odstup medzi podaním nasledujúcej dávky by mal byť 4 hodiny. Dlhodobé užívanie tabliet je nutné vždy konzultovať s lekárom.

KRÉMY A GÉLY NA BOLESŤ KĹBOV

Na úľavu od bolesti kĺbov je možné aplikovať taktiež gél či krém obsahujúci ibuprofén, ktorý sa dá použiť aj pri celkovej liečbe v kombinácii s tabletami s obsahom ibuprofénu.
Vhodné sú napríklad tieto:

  • Ibalgin® gel určený na lokálnu liečbu bolestivých kĺbov, svalov a šliach pri poúrazových stavoch, miestnych prejavoch zápalových a degeneratívnych ochorení pohybového aparátu. Má chladivý účinok, pomáha znižovať bolesť a opuch a tlmí zápal. Na boľavé miesto sa zľahka votrie 4 – 10 cm dlhý prúžok gélu niekoľkokrát denne s odstupom aspoň 3 – 4 hodín.

  • Ibalgin® krém potlačuje bolesť, znižuje opuch a tlmí zápal pri bolestivých poúrazových stavoch, miestnych prejavoch zápalových a degeneratívnych ochorení pohybového aparátu. Na postihnuté miesto sa nanesie a zľahka vmasíruje 4 – 10 cm dlhý prúžok krému 3- až 4-krát denne. Po nanesení krému je nutné dôkladne si umyť ruky mydlom.

  • Ibalgin® DUO EFFECT obsahuje kombináciu liečivých látok ibuprofén a heparinoid S. Zatiaľ čo ibuprofén potlačuje bolesť a zmierňuje zápal a opuch v postihnutej oblasti, heparinoid S znižuje zrážavosť krvi v mieste aplikácie. Znižuje taktiež tvorbu opuchu a zároveň má protizápalový účinok. Tenká vrstva krému sa vmasíruje 2- až 3-krát denne na postihnuté miesto.