Viete, že:

Pozitívny prístup môže ovplyvniť vaše vnímanie bolesti?

Zistite viac v nasledujúcom videu.

#pozitívneprotibolesti

Zistite, kto ste, keď vás bolí hlava. Otestovať sa.

Tipy a triky

Ak vás trápi nepríjemná bolesť, lieky proti nej nemusia predstavovať jedinú cestu úľavy. Existujú aj iné spôsoby ako si pomôcť. Patrí medzi ne najmä aktívny životný štýl a pozitívny prístup. Preto najbližšie, keď budete pociťovať prvé príznaky bolesti, siahnite ako prvé po našich tipoch a trikoch, ktoré vám môžu pomôcť bolesť zmierniť, alebo jej úplne predchádať.

Videoradca

Predcházanie bolesti je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako si s ňou poradiť. V našom videoradcovi nájdete jednoduché cviky a účinné tipy, ktoré vám v tom môžu pomôcť. Nezabúdajte, že aj niekoľko sekúnd pohybu vám môže pomôcť cítiť sa lepšie.
Poďte do toho s nami!

Hydratujete
sa dostatočne?

Otestovať sa

Liečba bolesti.

Bolesť je nepríjemný zmyslový a emočný zážitok spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením tkaniva. Ide o jeden z najtypickejších príznakov zápalu alebo úrazu. Zmyslom bolesti je vlastne upozornenie na zdravotný problém/poruchu zdravia.

Bolesť je vždy subjektívna.

Podľa Margo McCafferyovej z USA, medzinárodne uznávanej konzultantky pre starostlivosť o pacientov s bolesťou, „je bolesť to, čo človek cíti, keď hovorí, že ho to bolí“.

Bolesť hlavy

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie neurologické ochorenia. Podľa medzinárodnej klasifikácie sa delí na primárnu a sekundárnu. Primárne bolesti hlavy sú také, ktoré nemajú preukázané žiadne primárne ochorenie.

Sekundárne sú vyvolané určitou štrukturálnou poruchou alebo organickým ochorením hlavy, napr. bolesti hlavy na podklade ochorenia krčnej chrbtice, cievnych ochorení mozgu, poúrazové bolesti hlavy atď.

Patria sem aj bolesti vyvolané nadužívaním liekov proti primárnym bolestiam hlavy. Celkovo síce výraznejšie prevažujú primárne bolesti hlavy, so stúpajúcim vekom však narastá výskyt sekundárnych bolestí, ktoré môžu vážne ohroziť zdravie a často aj život pacienta.

Bolesť zubov

Bolesť zubov už niekedy v živote potrápila asi každého, dospelých ani deti nevynímajúc. V oblasti tváre je bolesť obvykle vnímaná intenzívnejšie než inde, pretože v hlave je bohatá sieť nervových zakončení.

Liečbu preto nie je radno zanedbávať. Neliečená príčina akútnej bolesti zubov môže totiž prejsť do chronického stavu, z ktorého sa potom horšie dostáva. Základom úspešnej liečby bolesti zubov by preto vždy malo byť zistenie príčin jej vzniku.

Bolesť chrbta

Dobrou správou je, že akútne prosté bolesti majú väčšinou nekomplikovaný priebeh. Odznejú buď spontánne, alebo je možné ich zmierniť liečbou do 2 – 4 týždňov od vzniku.

A čo konkrétne pomáha na bolesť chrbta? Krátkodobý pokoj na lôžku, na prechodný čas taktiež krčný golier. Zároveň treba upraviť celkový pohybový režim. Hneď ako bolesti mierne poľavia, človek sa môže zapojiť do bežných denných aktivít. Postupne by mal zvyšovať intenzitu záťaže a vynechať iba činnosti, ktoré bolesti zvyšujú.

Bolesť kĺbov

Bolesti kĺbov sú jedným z najčastejších dôvodov návštevy lekára. Postihujú nielen seniorov, ale aj mladých ľudí. Môžu byť príznakom viacerých chorôb – pre stanovenie spôsobu liečby je preto kľúčové rozoznať základné ochorenie.

Bolesť kĺbov môže mať rýchly začiatok a často sa objaviť pri plnom zdraví. Ďalší variantom je pozvoľný nástup a rozvoj bolesti v priebehu týždňov až mesiacov. Či tak či onak, nástup bolesti je možným ukazovateľom určitého ochorenia.

V prípade bolesti kĺbov sa ďalej rozlišuje, či je pokojová alebo ponámahová a či sa prejavuje nepretržite, občasne či s premenlivou intenzitouv priebehu času.

Migréna

Migréna patrí medzi najznámejšie bolesti hlavy. V Európe ňou trpí 20 % žien a 7 % mužov. Pacientove ťažkosti majú nešpecifické počiatočné príznaky, ktoré trvajú niekoľko hodín.

Bolesť svalov

Bolesť svalov (odborne myalgia) je dnes častým problémom. Vzniká z rôznych príčin a podľa toho sa taktiež líši liečba. Aké sú teda dôvody bolestí svalov?

Menštruačné bolesti

Bolestivá menštruácia sa prejavuje bolesťami v podbrušku a oblasti bedier, nevoľnosťou, zvracaním a hnačkami. K týmto ťažkostiam dochádza väčšinou tesne pred nástupom menštruácie a miznú obvykle za dva až tri dni. Príčinou bolestí je zvýšená tvorba prostaglandínov – hormónom podobných látok, ktoré spôsobujú nedokrvenie maternice v dôsledku zvýšenia sťahov maternicového svalstva a zároveň kŕčovité sťahy hladkého svalstva zažívacieho ústrojenstva.

Nadmerne bolestivou menštruáciou alebo dysmenoreou trpí 30 – 50 % žien v reprodukčnom veku, najmä vo veku do 24 rokov. K zmierneniu či úplnému vymiznutiu ťažkostí prirodzenou cestou môže u ženy dôjsť po prvom pôrode.

Počas tehotenstva

Vďaka vplyvu hormonálnych zmien v tehotenstve majú ženy menší sklon k migrénam ako pred otehotnením. Pri samoliečbe bolesti by sa mali voliť lieky iba s jednou liečivou látkou.

Kliknite na ikonu bolesti

Migréna Bolesť hlavy Bolesť svalov Menštruačné bolesti Bolesť kĺbov Bolesť zubov Bolesť chrbta Počastehotenstva
Migréna Bolesť hlavy Bolesť svalov Menštruačnébolesti Bolesť kĺbov Bolesťzubov Bolesťchrbta Počastehotenstva

Zistite, kto ste,
keď vás bolí hlava.

Otestovať sa