Bolesť zubov
a
ako ju tíšiť,
typy bolestí.

Liečbu preto neradno zanedbávať.
Neliečená príčina akútnej bolesti zubov môže totiž prejsť do chronického stavu.

#pozitívneprotibolesti
?

BOLESŤ ZUBOV – PREČO ZUBY BOLIA
A AKO TÍŠIŤ BOLESŤ ZUBOV

Bolesť zubov už niekedy v živote potrápila asi každého, dospelých ani deti nevynímajúc. V oblasti tváre je bolesť obvykle vnímaná intenzívnejšie
než inde, pretože v hlave je bohatá sieť nervových zakončení. Liečbu preto neradno zanedbávať. Neliečená príčina akútnej bolesti zubov môže totiž prejsť do chronického stavu, z ktorého sa potom horšie dostáva. Základom úspešnej liečby bolesti zubov by preto vždy malo byť zistenie príčin jej vzniku.

BOLESŤ ZUBOV – PREČO ZUBY BOLIA
Postihuje 90 % obyvateľstva
bez ohľadu na vek

BOLESŤ ZUBOV PRI ZUBNOM KAZE

Najčastejším dôvodom bolesti je zubný kaz a komplikácie s ním spojené. Postihuje vyše 90 % obyvateľstva bez ohľadu na vek. Zubný kaz je infekčné ochorenie tvrdých zubných tkanív. Za jeho vznikom stojí ústna mikroflóra, citlivé zubné tkanivo, pôsobenie slín a sacharidy nachádzajúce sa v strave. Baktérie, ktoré pokrývajú povrch zubov, rozkladajú sacharidy na kyseliny a tie potom odvápňujú sklovinu chrániacu povrch zubov a znižujú jej tvrdosť.

Prvými signálmi prítomnosti zubného kazu, vďaka ktorým ho je možné taktiež presne lokalizovať, bývajú najčastejšie:

  • citlivá reakcia alebo bolesť zubov na sladké, slané a kyslé,
  • bolesť zubov v reakcii na studené (napr. pri pití chladených nápojov, pôsobení chladného vzduchu, nasatí vzduchu a pod.),
  • bolesť zubov pri zhryze a na dotyk.

V tejto fáze zubná dreň nie je poškodená a po ošetrení kazu výplňou ťažkosti úplne ustanú. Ak však k ošetreniu nedôjde včas, infekcia preniká hlbšie a bolesť sa zintenzívňuje, a to predovšetkým večer, respektíve v noci, keď nám môže brániť v spánku. Táto bolesť neodznie, je trvalá, môže byť sprevádzaná zvýšenou teplotou a celkovo nás vie značne potrápiť. V tejto fáze by sa preto lekárske ošetrenie nemalo nijako odkladať – zachráni postihnutý zub a pacientovi sa rýchlo uľaví od bolesti.

BOLESŤ SÚVISIACA SO ZÁPALOM ĎASIEN

Druhým najčastejším ochorením chrupu býva ochorenie parodontu – teda tkaniva v okolí zuba. Býva dôsledkom infekcie súvisiacej s nesprávnou hygienou a s komplikáciami neošetreného zubného kazu. Ochorenie je zradné v tom, že dlho nebolí, a ak áno, spravidla ho charakterizuje bolesť na zhryz a na poklepanie.

Môže ísť o zápal ďasien, ktorý je najčastejším zápalovým ochorením v ľudskom organizme. Zápal sa prejavuje zdurením a začervenaním ďasien a krvácaním pri čistení zubov. Ak prejde do hĺbky, dochádza k parodontitíde (nesprávne označovanej tiež ako parodontóza), teda k postupnej deštrukcii kosti zubného lôžka a strate celého zuba. Rozlišujeme agresívnu a chronickú formu parodontitídy, ktoré sa líšia v rýchlosti priebehu. Občas sa objavuje iba tlak či pocit tŕpnutia v ďasnách, naozajstná bolesť potom prichádza až vo veľmi pokročilom štádiu ochorenia a pri akútnom zhoršení zápalu.

BOLESŤ SÚVISIACA SO ZÁPALOM ĎASIEN
Počas tehotenstva
je možné podať lokálne
prípravky.

BOLESŤ ZUBOV V TEHOTENSTVE

Veľmi často sa s bolesťami zubov trápia taktiež nastávajúce mamičky. Rozšírené tvrdenie, že každé dieťa stojí matku jeden zub, pretože jej odoberá z tela vápnik, je však nepravdivé.

Prečo sa teda zuby v tehotenstve kazia častejšie? Ide o súhru niekoľkých faktorov – občasnej zvýšenej konzumácie sladkého v dôsledku „tehotenských chutí“, nepríjemného dávivého reflexu pri použití zubnej kefky v prvých mesiacoch tehotenstva a s tým spojenej slabšej ústnej hygieny. V prípade bolesti zubov sa budúca mamička nemusí obávať návštevy zubára. I počas tehotenstva je možné podať lokálne prípravky na znecitlivenie. Pri zložitejších výkonoch je možné užiť aj niektoré lieky na tlmenie bolesti.

BOLESŤ ZUBOV PO VYTRHNUTÍ A ĎALŠÍCH
ZÁKROKOCH

Už samotné ošetrenie zubov predstavuje často bolestivý zákrok, zubný lekár by mal preto pacientovi vždy ponúknuť zodpovedajúce lieky na tlmenie bolesti. Bolesť sa často objavuje taktiež po ošetrení. Po vytrhnutí zuba sa okrem bolesti objavuje často aj opuch, ktorý nepríjemný pocit v rane ešte zintenzívňuje. Ak sa teda predpokladá pretrvávajúca bolesť aj po odznení anestézie podanej lekárom v priebehu ošetrenia, odporúča sa užívať analgetiká.

BOLESŤ ZUBOV PO ÚRAZOCH

Pri úrazoch dochádza často k priamemu poškodeniu tvrdých zubných tkanív alebo taktiež k pomliaždeniu či rozdrveniu parodontu alebo kosti v okolí. Úrazy zubov vždy vyžadujú neodkladné ošetrenie s cieľom zistiť rozsah poranenia.

AKO RIEŠIŤ BOLESŤ ZUBOV

Základom liečby bolesti zubov je objasniť príčinu jej vzniku. Niektoré príznaky nie je možné podceniť a lekárske ošetrenie je pri nich nutné. Súčasťou liečebného postupu je taktiež účinné tlmenie bolesti.

LIEKY PROTI BOLESTI

Na riešenie akútnej bolesti zubov sa používajú lieky zo skupiny analgetík. Najčastejšie sú to tzv. nesteroidné antireumatiká, pri ktorých opakovanom podávaní sa prejaví aj protizápalový účinok, ktorý má pri tlmení bolesti svoj význam. Je možné ich kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Návštevu lekára však neradno odkladať, ani keď bolesť odznie. Zubný kaz či iné zubné ochorenia totiž treba vyliečiť, aby sa po čase bolesť znovu neobjavila.

Ak je pacient s bolesťami zubov schopný prijať lieky ústami, je vhodné podať lieky s obsahom ibuprofénu. Na trhu ich dostať vo forme tabliet alebo mäkkých kapsulí, pre deti aj vo forme suspenzie. Bez porady s lekárom by sa však nemali užívať dlhšie než tri dni a nemali by ich užívať tehotné v 3. trimestri.

Ibalgin® Rapidcaps 400 mg, mäkké kapsuly obsahujú ibuprofén v tekutej forme. Mäkké kapsuly sa v tele ľahko rozkladajú a okamžite uvoľňujú účinnú látku. Tá sa rýchlejšie vstrebáva do krvného obehu, a vďaka tomu sa rýchlo dostane k miestu bolesti. Kapsuly sa užíva po 4 hodinách až 3× denne, dĺžka účinku proti bolesti je až 8 hodín.

Ibalgin® 200 môžu užívať deti od 6 rokov, a to 1 tabletu 2× až 3× denne. Interval medzi jednotlivými dávkami by mal byť u detí 6 až 8 hodín, u dospelých aspoň 4 hodiny.

Dospelí a dospievajúci od 12 rokov
Odporúčaná dávka:
- pri horúčkovitých ochoreniach 1 – 2 filmom obalené tablety Ibalginu 200 3-krát denne;
- pri bolestiach 1 – 2 filmom obalené tablety, najviac 6 tabliet denne rozdelených do niekoľkých dávok.

Ibalgin® 400 sa užíva pri bolestiach aj horúčkových ochoreniach v dávkovaní 3× denne 1 tableta. Interval medzi jednotlivými dávkami by mal byť aspoň 4 hodiny. Vzhľadom na množstvo liečivej látky je určený pre dospelých a dospievajúcich od 12 rokov.

VŠEOBECNÉ RADY, AKO SI POMÔCŤ PRI BOLESTI ZUBOV

Pri citlivosti alebo bolesti zubov je dobré sa vyhýbať styku s príliš studenými alebo teplými nápojmi a potravinami. Bolesť zubov sa zhoršuje v noci po uľahnutí, vplyvom zvýšenia tlaku krvi v oblasti hlavy. Pri spaní je preto lepšie podložiť si hlavu vyšším vankúšom, aby sme neležali úplne vodorovne.

Zároveň je vhodné obmedziť pitie alkoholu a vyhýbať sa fajčeniu. Medzi overené prírodné prostriedky patrí napríklad odvar z harmančeka, ktorým je možné vyplachovať ústa, alebo rozdrvený klinček, ktorý pomáha zmierniť bolesť citlivého povrchu zuba alebo bolesť v mieste, kde vypadla zubná výplň.