Menštruačné bolesti
a ich liečba.

#pozitívneprotibolesti

MENŠTRUAČNÉ BOLESTI POZNÁ DOBRE VÄČŠINA ŽIEN

Sú ženy, ktoré majú to šťastie, že ich priebeh mesačného cyklu nijako nezaťažuje, ale väčšina si pri menštruácii musí prejsť širokou škálou
nepríjemných príznakov.

PRÍČINY A TYPY MENŠTRUAČNÝCH BOLESTÍ

Bolesti spojené s menštruačným krvácaním sa spravidla začínajú objavovať počas dospievania a s pribúdajúcim vekom alebo po prvom pôrode sa zmierňujú. Problémy sa dostavujú typicky v prvý deň menštruácie, po nejakú dobu sa stupňujú a odznievajú až po uplynutí jedného alebo dvoch dní. Bolesť môže byť tak intenzívna, že má vplyv na každodenné aktivity ženy.

Rozlišujeme tri základné typy menštruačných bolestí:

  • záchvatové kŕče, ktoré sa po krátkom čase zmierňujú a zase sa vracajú,
  • stála tupá bolesť,
  • nárazové bolesti.

Príčiny a následky našťastie vo väčšine prípadov nebývajú závažné. Ženy pri menštruácii často trápi aj zlá nálada alebo rozladenosť, ale sprievodným príznakom môže byť aj nevoľnosť alebo nafúknuté brucho. Tieto prejavy sa dostavujú súčasne s menštruáciou a spolu s ňou alebo po jej skončení tiež odznievajú.

3 typy bolesti: záchvatovitá,
stála a nárazová
PŘED MENSTRUACÍ

PRED MENŠTRUÁCIOU

Podobne ako menštruačné kŕče aj predmenštruačný syndróm (PMS) sa vyskytuje u mnohých žien. PMS predstavuje súbor psychických a telesných ťažkostí, ku ktorým je potrebné pristupovať podľa ich závažnosti. Bežnými príznakmi sú bolesť hlavy, bolesť brucha, návaly tepla, hromadenie vody v tkanivách a zápcha. Zmiernenie týchto príznakov a zlepšenie kvality života je možné dosiahnuť relaxačným cvičením, telesným pohybom alebo v prípade potreby pomocou liekov.

ČO SPÔSOBUJE MENŠTRUAČNÉ BOLESTI?

Kŕče sú spôsobené rôzne silnými kontrakciami (sťahovaním) maternicových svalov. Tieto kontrakcie napomáhajú odlupovaniu a vypudzovaniu sliznice maternice, ktorá je pri každomesačnom krvácaní vyplavovaná z maternice. Menštruačné bolesti brucha delíme na primárne, u ktorých nie je zistená zvláštna príčina, a sekundárne, za ktorými stojí nejaké gynekologické ochorenie. Pokiaľ sa v súvislosti s mesačným cyklom bolesti objavujú dlhodobo, je každopádne nutné navštíviť gynekológa, aby príčiny príznakov vyšetril.

?

AKO SA PREJAVUJE BOLESŤ

Bolestivá menštruácia sa prejavuje bolesťami v podbrušku a oblasti bedier, nevoľnosťou, zvracaním a hnačkami. K týmto ťažkostiam dochádza väčšinou tesne pred nástupom menštruácie a miznú obvykle za dva až tri dni. Príčinou bolestí je zvýšená tvorba prostaglandínov – hormónom podobných látok, ktoré spôsobujú nedokrvenie maternice v dôsledku zvýšenia sťahov maternicového svalstva a zároveň kŕčovité sťahy hladkého svalstva zažívacieho ústrojenstva.

Nadmerne bolestivou menštruáciou alebo dysmenoreou trpí 30 – 50 % žien v reprodukčnom veku, najmä vo veku do 24 rokov. K zmierneniu či úplnému vymiznutiu ťažkostí prirodzenou cestou môže u ženy dôjsť po prvom pôrode.

Nadmernou bolesťou trpí: 30–50 % žien v reprodukčnom veku

ZMIERŇOVANIE MENŠTRUAČNÝCH BOLESTÍ

Prvá vec, ktorú sa každé dievča naučí od svojej mamičky, je to, že pri menštruačných kŕčoch priaznivo pôsobí teplo. K uvoľneniu kŕčov môže prispieť fľaša s teplou vodou alebo hrubá deka omotaná okolo pása. Teplo skutočne kŕče uvoľňuje, preto je vhodné bolestivé podbruško mierne zahrievať. V čase menštruácie môže pomôcť aj telesný pohyb. Jeho pôsobenie je veľmi komplexné: zlepšuje celkový krvný obeh, uvoľňuje stres, podporuje metabolizmus a všetkými týmito účinkami prispieva k zmierneniu bolesti.

Keď tieto vonkajšie metódy nepomáhajú alebo keď žena potrebuje rýchlu a účinnú pomoc, vhodným riešením môže byť liek Ibalgin 400, 24/48 x400 mg, ktorý pomáha pri liečbe miernych až stredne silných bolestí rôzneho pôvodu. Kombinácia účinku proti bolesti, zápalu a horúčke je tak vhodná na zmiernenie menštruačných bolestí. Liek Ibalgin 400, 24/48 x400 mg je dostupný bez lekárskeho predpisu, na možné riziká a nežiaduce účinky sa bezpodmienečne pozrite do písomnej informácie pre používateľov alebo sa opýtajte svojho ošetrujúceho lekára či lekárnika.