Sedenie v práci
sa môže zaobísť
aj bez bolesti!

Negatívne následky práce v sede môžu mať vplyv na fungovanie nášho tela.

#pozitívneprotibolesti

Sedenie tak môže spôsobovať problémy spojené s pohybovým aparátom, teda poruchy chrbtice, poškodenie medzistavcových platničiek, natiahnuté svaly a väzy šije, problémy horných končatín či bolesti hlavy. Môže ovplyvniť aj kardiovaskulárny systém a spôsobiť tak ochorenie srdca. Vplyv má aj na tráviaci systém a na našu psychickú kvalitu života.

Aby vám práca pri počítači nespôsobovala zbytočnú bolesť, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť mnohým bolestiam z dlhého sedenia predísť, a ktoré môžete aplikovať okamžite.

?

Ako predchádzať bolesti?

Správne sedenie je základ! Posaďte sa vzpriamene tak, aby vaše stehná boli rovnobežne s podlahou, v kolenách nezvierali ostrý uhol a chodidlá sa dotýkali celou plochou podlahy. Takto vzpriamený sed vám zabezpečí správne fyziologické prehnutie chrbtice. V ideálnom prípade zvoľte takú opierku chrbta, ktorá rešpektuje fyziologický tvar vašej chrbtice a bola vo výške maximálne spodného uhla lopatiek. Vaše ruky by mali pri položení dlaní na dosku stola zvierať v lakťoch pravý uhol.

Základom je správne sedenie
STATICKÁ FORMA SEZENÍ

STATICKÁ FORMA SEDENIE

Na monitor počítača by mal váš pohľad smerovať kolmo. Obrazovka vášho počítača by mala byť umiestnená vo vzdialenosti 40 až 75 cm a horná časť jej aktívnej plochy by mala byť v úrovni vašich očí. Váš pohľad by mal smerovať kolmo na plochu monitora.

Veľký počet pohybov prstov rovnakými svalovými skupinami bez odpočinku či zlá poloha rúk môže byť príčinou problémov, vzniknutých preťažením horných končatín. Preto si myš s klávesnicou umiestnite k sebe čo najbližšie a majte ich pohodlne vo svojom dosahu. Pri ich používaní potom neprehýbajte zápästie a v prípade potreby používajte na chvíľku odpočinku podpierky zápästia.

DYNAMICKÝ SPÔSOB SEDENIA

Okrem statickej formy sedenia existuje aj tzv. dynamický spôsob sedenia. Nejde totiž o to sedieť čo najpohodlnejšie, respektíve sedieť v stabilnej polohe s rešpektovaním anatómie tela, ale striedať počas práce polohu sedu, prípadne striedať sed a stoj. Nezúfajte, pokiaľ aktuálne nemáte polohovací stôl či niektorú z alternatívnych sedačiek v podobe kľakačky alebo fitlopty! Môžete meniť polohu priamo na danom mieste a striedať tak predný, stredný a zadný sed.

Je viac než vhodné dávať si počas práce pri počítači aj pravidelné prestávky, a to aspoň po dvoch hodinách. Pretiahnite sa, krátko si zacvičte, prejdite sa na kus reči za svojimi kolegami. Udržiavanie vzťahov s vašimi spolupracovníkmi má na vaše pracovné prostredie taktiež nemenej významný vplyv.

Prestávky aspoň po dvoch hodinách
PROSTŘEDÍ, VE KTERÉM PRACUJETE

PROSTREDIE, V KTOROM PRACUJETE

Rozhliadnite sa okolo seba! Je váš priestor zaliaty svetlom? Pokiaľ nemáte v priestore dostatok denného svetla, potom používajte umelé osvetlenie, ktoré je farebne tomu dennému čo najbližšie. Dostatočnú viditeľnosť si zaistite správnou a nekolísavou intenzitou svetelného zdroja, aby ste neboli nútení príliš namáhať zrak. Nezabúdajte tiež pravidelne vetrať, zvlhčovať vzduch a udržovať ho v lete na teplotách od 23-26°C, v zime od 20-23°C.

Spríjemnite si prostredie pre prácu a umiestnite do vášho pracovného prostredia živé rastliny. Tie napomáhajú zvlhčeniu ovzdušia, zníženiu množstva škodlivín, či tlmeniu zvukov. Podieľa sa na psychickej pohode a rovnováhe a vaša kancelária navyše vďaka nim skrásni. Pridať môžete do svojho priestoru aj pár obľúbených fotiek, keramiku, či ďalšie doplnky, ktoré vám prinesú potešenie.