Aby behanie nebolelo…

Pozrite sa s nami na najčastejšie spúšťače bolesti hlavy, alebo migrény.

#pozitívneprotibolesti

Behanie je jedným z najobľúbenejších a najprirodzenejších druhov pohybu. Aby sme mohli naplno využívať všetky benefity, ktoré nám beh dokáže ponúknuť a bol pre nás radosťou a nie utrpením, treba k nemu pristúpiť správnym spôsobom.

VHODNÁ OBUV

V prvom rade je na behanie potrebné zvoliť vhodnú obuv, ktorá rešpektuje náš tvar nohy, našu váhu a plánovaný terén. Zohľadniť by sme mali aj počet nabehaných kilometrov za týždeň a intenzitu behu. V neposlednom rade by sme mali obuv vyberať aj podľa našej individuálnej techniky behu. Bežíte cez pätu, špičku či došľapujete skôr cez kolísku? Poradiť by vám mali profesionáli v špeciálnych obchodoch pre bežcov.

SPRÁVNE OBLEČENIE

Zabúdať by sme nemali tiež na správne oblečenie. Pri behu je vhodné udržovať si správnu teplotu svalov, čím môžeme nielen zlepšiť svoj výkon, ale môžeme tým predísť zraneniu, ktoré býva spôsobené práve vychladnutím svalu. To isté platí aj pre kĺby. Preto nenechajte svoje telo pri behu prechladnúť a po skončení aktivity nechajte telo vychladnúť postupne.

1. krokom je určenie príčiny bolesti
Zahřejte svaly

ZAHREJTE NAJSKÔR SVALY

Pred samotným behom svaly najskôr zahrejte rýchlou chôdzou či ľahším poklusom. Pripraviť telo na beh by sme mali ďalej pomocou dôkladného pretiahnutia alebo strečingu, ktoré svaly pripravia na záťaž. Aby nedošlo k skracovaniu svalov a tvorbe bolestivých bodov, ďalšie kolo strečingu nás čaká ešte raz a to hneď po skončení behu.

Pri behu najviac namáhame svaly na nohách, no nemali by sme zabúdať na svaly ostatných častí tela, ktoré tiež namáhame. Strečing začnite postupne zhora. Zvláštnu pozornosť venujte krúživým pohybom hlavy, potom sa presuňte na ramená, lakte, zápästie. Pokračujte krúživými pohybmi celého trupu a pustupujte k nohám a členkom.

?

AKO SA SPRÁVNE PRETIAHNUŤ?

Postavte sa s chodidlami pri sebe a ohnite za seba ľavú nohu. Ľavou rukou uchopte chodidlo. Priťahujte pätu smerom k zadku, kým neucítite pretiahnutie na prednej strane stehna. Obe kolená držte pri sebe a zrovnané. Opakujte trikrát na každú nohu.

Výborným naťahovacím cvikom je výpad dopredu. Chodidlá držte od seba na šírku ramien, kolená mierne pokrčte, podsaďte panvu a ramená stiahnite dozadu. Pravou nohou urobte krok vzad, aby bola natiahnutá, ľavé koleno ohnite. Pozíciu držte asi 15 sekúnd, potom vystriedajte nohy a pretiahnutie opakujte.

Odpočinok je pre telo životne dôležitý
Běžecký styl

SPRÁVNY BEŽECKÝ ŠTÝL JE ZÁKLADOM ZDRAVÉHO BEHANIA.

Bežec, ktorý neovláda správne techniku, sa môže veľmi ľahko zraniť. Preto je dôležité správne umiestnenie ťažiska tela a to v prednej časti hrudníka. Ťažisko nás teda pocitovo ľahko predbieha a my sa ho počas behu stále pokúšame dobehnúť. Pohľad pritom smeruje pred seba a hlava vytvára spoločne s členkom, bedrom, ramenom a krkom jednotnú os. Odrazová noha by mala zostávať v čase odrazu vždy za ťažiskom tela. Miesto, kam odrazová noha dopadá, určuje rýchlosť behu. Ruky držíme v pravom uhle a pohybujeme iba ramenným kĺbom smerom dopredu a dozadu bez toho, aby sme ruky pritom narovnávali.

A RADA NA ZÁVER?

Nepodceňujte svoje sily, športujte pravidelne aspoň 2-3x týždenne a doprajte svojmu pohybovému aparátu dostatočnú pozornosť, odpočinok a regeneráciu, aby vás bolesť od športovania neodradila.