Hlavou proti
bolesti hlavy?
Dá sa to
!

Čo ak existuje prirodzenejší spôsob, ako účinne znížiť bolesť bez vonkajších vplyvov?

#pozitívneprotibolesti

Bolesť je prirodzenou súčasťou života a každý z nás sa s ňou viac alebo menej pravidelne stretáva. Či už v podobe bolesti hlavy, zubov, kĺbov, svalov alebo typických menštruačných bolestí. A keď k tomu dôjde, väčšinu z nás nenapadne nič iné ako si vziať liek na bolesť. Ale čo ak existuje prirodzenejší spôsob, ako bolesť účinne utlmiť bez akýchkoľvek vonkajších zásahov?

?

ČO JE POZITÍVNA PSYCHOLÓGIA?

Keď sa povie pozitívna psychológia, mnohí z nás si ju predstavia ako ezoterickú náuku plnú neprirodzenej, až toxickej pozitivity v každej situácii a za každú cenu. Takto to ale rozhodne nefunguje. Nie je možné byť stále pozitívny, a aj negatívne emócie k životu neodmysliteľne patria. Cieľom pozitívnej psychológie je preto emocionálna rovnováha, ktorá nám umožňuje sa z negatívnych emócií rýchlejšie zotaviť, a naopak, viac si vychutnávať pozitívne.

Pozitívny prístup k životu pomáha proti bolesti rôznymi spôsobmi, čo potvrdzujú rôzne výskumy. Jedna zo štúdií na túto tému ukázala, že pacienti, ktorí sa pri podaní testovacej injekcie usmievali, mali až o 40 % vyšší prah bolesti ako pacienti, ktorí pri podaní rovnakej injekcie robili bolestivé grimasy. Mimické svaly používané pri úsmeve totiž automaticky aktivujú uvoľňovanie serotonínu, dopamínu a endorfínov.

40 % Vyšší prah bolesti
Pozitivni psychologie

Ďalšia štúdia za účasti 141 pacientov trpiacich chronickými bolesťami preukázala, že pacienti s pozitívnym prístupom k životu a vyšším sebavedomím pociťovali menej silnú bolesť a narušenie bežného života ako pacienti s negatívnym prístupom a nižším sebavedomím.

Zaujímavý poznatok priniesla aj ďalšia štúdia, kde pacienti očakávajúci liek proti migréne dostali tajne len placebo. Výsledok? V 50 % prípadov zafungovalo placebo rovnako ako skutočný liek proti migréne. Úľava od bolesti sa teda dostavila už len preto, že ju pacienti očakávali. Vedci predpokladajú, že rovnaký placebo efekt možno očakávať aj pri pravidelnom dodržiavaní zdravého životného štýlu vďaka cvičeniu, zdravej strave a dodržiavaniu pitného režimu.

Žiť v súlade s pozitívnou psychológiou pritom nie je vôbec náročné. Stačí len urobiť prvý krok.

AKO TEDA S POZITÍVNOU
PSYCHOLÓGIOU ZAČAŤ?

Skúste po dobu 21 dní dodržiavať nasledujúcich 5 pravidiel.

Pokiaľ to dokážete, je pravdepodobné, že sa tieto rituály stanú každodennou súčasťou vášho života a pomôžu vám dosiahnuť celkovo pozitívnejší prístup k životu.

  1. Každý deň si vybavte 3 veci, za ktoré ste vďační. Pri pravidelnom dodržiavaní tak naučíte svoj mozog, aby automaticky vyhľadával pozitívne veci namiesto tých negatívnych.
  2. Každý deň si napíšte jednu pozitívnu vec, ktorá vás v ten deň stretla. Vďaka tomu ju vnútorne prežijete znova.
  3. Pravidelné telesné cvičenie naučí váš mozog, že robíte pre telo niečo dobré.
  4. Aspoň chvíľu meditujte alebo relaxujte. Cieľom je sústrediť sa len na akt uvoľnenia.
  5. Pošlite niekomu pekný e-mail. Svoj pozitívny prístup tak pomôžete šíriť ďalej.
21 dní dodržiavať 5 pravidiel