Bolí vás hlava?
Nemáte náhodou
migrénu
?

Migréna môže byť veľmi nepríjemná a dokáže poriadne znepríjemniť život. Viete, čo ju spúšťa a ako s ňou bojovať?

#pozitívneprotibolesti

Migréna patrí k najznámejším typom bolestí hlavy. Postihuje zhruba 20 % žien a 7 % mužov. Najčastejšie sa objavuje pred 30. rokom veku, avšak nemožno vylúčiť ani prvý výskyt migrény až po štyridsiatke. V Českej republike trpí migrénami 12 % populácie, pričom ženy sú postihnuté 2–3× častejšie.

Migréna je charakterizovaná ako prevažne jednostranná občasná bolesť hlavy strednej alebo veľkej intenzity.

Záchvat migrény prebieha v niekoľkých fázach

Niekoľko hodín až dní pred záchvatom sa objavujú poruchy nálady, nechuť do jedla, podráždenosť, pokles koncentrácie alebo častejšie močenie. Nasleduje tzv. aura, ktorú však opisuje iba 15–20 % chorých. Ide napríklad o svetelné záblesky, výpadky zorného poľa, brnenie, čiastočné ochrnutie jednej polovice tela alebo hemiparézy, poruchy reči alebo ich kombinácia. Žiadny z týchto príznakov netrvá dlhšie ako 60 minút. Bolesť hlavy udrie väčšinou do hodiny po odznení aury. Vyskytujú sa však prípady, kedy sa bolesť dostaví už pred aurou alebo súčasne s ňou. Medzi záchvatmi sa môžete cítiť úplne v poriadku. V ďalšej fáze prichádza bolesť hlavy strednej až vysokej intenzity.

Ohnisko bolesti býva prevažne jednostranné, niekedy vás však hlava môže bolieť aj z oboch strán alebo striedavo. Bolesť, ktorú pritom cítite, je možné charakterizovať ako pulzujúcu a ostrú. Pri telesnej námahe sa stav chorého zhoršuje. Medzi najčastejšie sprievodné príznaky tretej fázy záchvatu patrí nevoľnosť a zvracanie, nechutenstvo, citlivosť za svetlo, pachy a zvuky. Neliečená migréna trvá 4–72 hodín a potom spontánne odznie. Nasleduje posledná fáza, kedy sa po odznení bolesti chorý často cíti unavený. Okrem toho nemá chuť do jedla a prejavujú sa u neho poruchy koncentrácie.

12 % populácie trpí
migrénami
CO SPOUŠTÍ MIGRÉNU?
?

ČO SPÚŠŤA MIGRÉNU?

Vznik migrenóznych záchvatov môžu vyprovokovať tzv. spúšťače:

  • určité potraviny (hlavne s obsahom tyramínu – červené víno, syry, čokoláda, káva, čaj, ďalej alkohol, citrusy, sladké zákusky, glutaman sodný)
  • nedostatočná strava (nedostatočný pitný režim, vynechanie alebo oneskorenie pravidelného jedla, neprimerané množstvo)
  • zmeny spánkového režimu (nedostatok alebo nadbytok spánku napr. cez víkend)
  • iné bolesti v oblasti hlavy a krku (oko, dutiny, zuby, čeľusť, krčná chrbtica)
  • vplyv prostredia (jasné a kmitajúce svetlá, fyzická námaha, cestovanie, zmeny počasia, silné pachy)
  • emočné spúšťače (stres, úzkosť ale aj pozitívne očakávania)
  • hormonálne zmeny u žien (gravidita, menštruácia, dojčenie alebo užívanie antikoncepcie)

NIE KAŽDÁ BOLESŤ HLAVY JE MIGRÉNA

Najčastejšia bolesť hlavy, tzv. „tenzná bolesť hlavy“, postihuje dokonca 88 % žien a 69 % mužov. Sprevádza ju záchvatovitá, obojstranná, tupá, tlaková, zvieravá bolesť miernej až strednej intenzity, často spojená s únavou. Ak trpíte tenznou bolesťou hlavy, nepociťujete citlivosť na svetlo či zvuky. Medzi sprievodné príznaky patria skôr stavy depresie a úzkosti, ktoré vyvoláva stres alebo jeho očakávania. Dĺžka záchvatu je spravidla od 30 minút do 7 dní.

REŽIMOVÉ OPATRENIA PRI MIGRÉNE

  • Naučte sa rozpoznávať prvé príznaky. Vaše okolie si ich spravidla všíma skôr ako vy sami.
  • Obmedzte spúšťače, ktoré môžete sami ovplyvniť.
  • Noste so sebou jednu dávku lieku ako psychologickú podporu. Čiastočne sa tak odstráni emočné vypätie a strach, že vás migréna prepadne a zostanete bez pomoci.
  • Pri záchvate si priložte studený, alebo teplý obklad na šiju a zadnú časť hlavy podľa vašej znášanlivosti. Na oči si dajte ochladzujúcu masku, na spánky použite napr. chladivú masť. Presuňte sa do temnej, tichej miestnosti, ľahnite si, skúste uvoľniť svaly v celom tele a potom zaspať.
  • V období mimo záchvatov sa informujte o relaxačných technikách a naučte sa uvoľňovať svaly celého tela.
Dĺžka záchvatu trvá do 7 dní
KDY JE VHODNÉ NAVŠTÍVIT LÉKAŘE?

KEDY JE VHODNÉ NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?

  • Ak máte viac ako päťdesiat rokov a bolesť sa u vás objavila prvýkrát. Nemusí ísť totiž o migrénu.
  • Ak pociťujete bolesť po fyzickej námahe alebo sexe.
  • Ak trpíte vysokým krvným tlakom.
  • Záchvaty bolesti sa zintenzívňujú a intervaly medzi nimi sa skracujú.
  • Máte pochybnosti o príčine bolestí (prekonaný úraz hlavy či chrbtice).
  • Ak užívate lieky proti bolesti často.

ZAUJÍMAVOSŤ: KTO ZO SLAVNÝCH TRPEL MIGRÉNOU?

Migrénou trpelo mnoho slávnych osobností. Medzi najznámejších migrénikov patrí rímsky cisár Julius Caesar, Peter Iľjič Čajkovský, Napoleon I., Johanka z Arku, Lewis Carroll, Miguel de Cervantes, Vincent van Gogh, Frédéric Chopin a mnoho ďalších.