Prečo Vás bolí hlava? A ako si pomôcť?

Pozrite sa s nami na najčastejšie spúšťače bolesti hlavy, alebo migrény.

#pozitívneprotibolesti

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie neurologické ochorenia a môže mať veľa príčin. Väčšina ľudí ju prežila aspoň raz v živote, niektorí na ňu trpia pravidelne. Pretože bolesť hlavy môže signalizovať závažné ochorenie, alebo poškodenie organizmu musíme si uvedomiť, že pokiaľ sa bolesť hlavy objaví náhle, postupne sa zhoršuje a nemizne, je nutné poradiť sa s lekárom. Avšak mnohé bolesti sú ľahšie, menej závažné a možno sa s nimi ľahko vysporiadať. Našťastie, pre to, aby nás hlava toľko nebolela, môžeme sami urobiť veľa.

Prvým krokom je určenie príčiny bolesti a následne jej odstránenie. Pozrite sa s nami na najčastejšie spúšťače bolesti hlavy, alebo migrény.

ZMENY POČASIA

Jednou z najčastejších príčin bolesti hlavy je počasie. Neustále teplotné zmeny a zmeny vlhkosti a tlaku vzduchu môžu byť u niektorých ľudí spúšťačom bolesti hlavy, migrény a iných zdravotných problémov. Hoci počasie nedokážeme ovplyvniť, existujú spôsoby, ktorými môžete dostať svoju bolesť hlavy pod kontrolu.

NAŠE TIPY:

  1. Identifikujte spúšťače bolesti, alebo migrény. Niektorých ľudí trápia zmeny barometrického tlaku, iných bolesť doženie s nástupom sychravých dní. U mnohých ľudí citlivejších na svetlo sa objavia bolesti a migrény, aj keď je jasno a svieti slniečko. Vďaka identifikovaniu vášho spúšťača vás bolesť rozhodne nezastihne nepripravených!
  2. Ak predpoveď počasia nevyzerá priaznivo a sami cítite, že so zmenou počasia príde dobre známa bolesť alebo migréna, vyhýbajte sa krokom, ktoré by ju znásobili. Prispôsobte svoj jedálniček a obmedzte jedlá či nápoje, ktoré vás „odrovnajú“ skôr ako príde očakávaná zmena počasia. Alkohol, mliečne výrobky a nadmerné množstvo cukru vám môžu prežívanie bolesti znepríjemniť.
1. krokom je určenie príčiny bolesti
PITNÝ REŽIM

PITNÝ REŽIM

Dehydratácia predstavuje ďalší spôsob, ako si privodiť nepríjemnú bolesť hlavy a migrénu. Naše telo na nedostatok vody veľmi rýchlo reaguje slabosťou, únavou, suchom v ústach a tmavším močom. Odporúčaná denná dávka vody pre dospelých je 2,5 litrov pre mužov a 2 litre pre ženy.

Pri dodržiavaní pitného režimu dávajte pozor na nadmernú konzumáciu kávy, energetických nápojov a alkoholu, pretože spôsobujú bolesť hlavy.

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí majú problém dodržiavať pitný režim, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré by vám mohli pomôcť.

NAŠE TIPY:

  1. Fľaša na vodu s odmerkou môže predstavovať šikovného pomocníka, vďaka ktorému si ľahko zmeriate aké množstvo vody ste už počas dňa vypili. Nezabúdajte ju však mať neustále po ruke, v opačnom prípade zíde z očí, zíde z mysle, a nedostatok vody v podobe bolesti hlavy na seba nenechá dlho čakať.
  2. Ak ste milovníkom technických vymožeností, využite pripomienky v telefóne, či iné aplikácie, ktoré sa vám budú pravidelne hlásiť a pripomínať vám, že je na čase doplniť tekutiny. Telefón môžete nahradiť aj inými spôsobmi, napríklad nalepovacími papierikmi s odkazom, ktoré rozmiestnite na miesta, kam často zablúdite pohľadom.

SPÁNOK

Bolesti hlavy a migrény môže vyvolávať aj nedostatok spánku.1 Odpočinok je pre telo životne dôležitý a jeho nedostatok môže viesť k mnohým zdravotným problémom vrátane krátkodobých bolestí hlavy.

Riešenie tohto problému je pomerne jednoduché. Nastavte si pravidelný spánkový režim - vstávajte a zaspávajte v rovnakom čase.

Tento režim sa snažte každý deň dodržiavať a neskracovať ho. Rovnako sa vám telo odvďačí, pokiaľ mu každý deň doprajete minimálne osem hodín spánku.

NAŠE TIPY:

  1. Optimalizujte svoje spánkové prostredie. Teplota v izbe, svetlo, hluk, množstvo elektronických zariadení, matrac, to všetko má na kvalitu spánku veľký vplyv. Pozorujte, ktoré faktory ovplyvňujú vašu kvalitu spánku a podľa toho prispôsobte podmienky u vás doma.
  2. Bolesť hlavy je zvyčajne dôsledkom namáhania očí, spôsobené nadmerným používaním telefónov, počítačov, televízorov alebo tabletov. Z toho dôvodu vymeňte pred spaním mobilný telefón za knihu.
Odpočinok je pre telo životne dôležitý
PITNÝ REŽIM

STRES

Častým spúšťačom bolesti hlavy a migrény je aj stres. Ide o reakcie nervového systému na širokú škálu fyziologických a/alebo psychologických podnetov.

Mnoho štúdií ukázalo, že subjektívne hodnotenie stresu je v prípade migrenikov podstatne vyššie ako u ostatných ľudí rovnakého veku. U 50 – 70 % migrenikov sa prejavujú významné súvislosti medzi každodenným prežívaním stresu a migrénou. Stres môže záchvatu migrény predchádzať aj niekoľko dní vopred. Stres je v dnešnej dobe prakticky neodvratný. Našťastie existujú spôsoby, ktoré nám pomáhajú ho lepšie zvládať.

NAŠE TIPY:

  1. Vyskúšali ste už metódu štvorca? Ide o dychové cvičenie, ktoré vám pomôže upokojiť sa v situáciách, keď to budete najviac potrebovať. Vašou úlohou je sústrediť sa na váš dych a vedome ho riadiť. Metóda štvorca začína pomalým nádychom, ktorý končí, keď napočítate od 1 do 4. Nasleduje pomalý výdych, pri ktorom opäť počítate od 1 do 4. Pri kontrolovanom dýchaní si predstavujte steny štvorca. Každým nádychom a výdychom pomyselne nakreslíte jednu zo stien.
  2. Udržať stres pod kontrolou vám pomôžu pobyty v prírode, relaxačné terapie, meditácie. Cvičenie a udržiavanie konzistentného spánkového režimu môžu byť tiež extrémne užitočné pri zvládaní stresu. Tieto stratégie neodstránia z vášho života všetok stres, ale môžu zmeniť fyziologickú reakciu vášho tela naň, a tak znížiť schopnosť stresu vyvolať záchvat migrény.

NAŠIM POSLEDNÝM TIPOM, KTORÝ VÁM POMÔŽE BOLESŤ LEPŠIE ZVLÁDAŤ
JE POZITÍVNY PRÍSTUP.

Keď nás postihne bolesť hlavy, alebo migréna, myslieť pozitívne nie je najľahšou úlohou. Skúste začať jednoducho, napríklad úsmevom. Pri usmievaní sa v mozgu uvoňujú neurotransmitery dopamín, serotonín a endorfín. Serotonín zlepšuje náladu a endorfíny, ako sa dokázalo, tlmia bolesť.